Posiadając własne szambo czy przydomową oczyszczalnię ścieków jesteśmy zobowiązani do regularnego wywozu nieczystości. Kumulujący się osad na dnie zbiornika powoduje zmniejszenie pojemności szamba, a nagromadzone zanieczyszczenia mogą powodować wydzielanie nieprzyjemnych zapachów. Dlatego do prawidłowego funkcjonowania całego systemu rozkładu nieczystości niezbędne jest stosowanie odpowiednich bakterii. Czym są biopreparaty i w jakim celu się je stosuje?

Czym jest preparat bakteryjny?

Dobry biopreparat składa się najczęściej z naturalnych składników: wyselekcjonowanych szczepów bakterii, enzymów zapewniających rozkład tłuszczy i substancji organicznych oraz witamin, drożdży i mikroelementów aktywujących. Działanie biopreparatów jest wszechstronne, a ich głównym zadaniem jest przyspieszenie naturalnego procesu rozkładu zanieczyszczeń, usuwanie osadów w ściekach i optymalizacja procesów mikrobiologicznych.

Dlaczego należy stosować bakterie do szamb i oczyszczalni?

Prawidłowa eksploatacja szamba i oczyszczalni jest podstawą do jej bezproblemowej pracy przez długie lata. Niezależnie jaki zbiornik odprowadzenia nieczystości posiadamy, wymagane jest systematycznie wywożenie ścieków oraz regularna pielęgnacja instalacji. Preparaty bakteryjne stosuje się w celu zmniejszenia ilości osadu, udrożnienia rur kanalizacyjnych, a także redukcji nieprzyjemnych zapachów. Przyczyną powstawania nieprzyjemnych gazów jest najczęściej zbyt wolna fermentacja nieczystości oraz jełczenie tłuszczów. To doprowadza do zagniwania ścieku i wydzielania brzydkich zapachów. Dlatego, aby temu zapobiec, należy stosować odpowiednie preparaty. Bakterie oraz enzymy zawarte w biopreparatach nie tylko usuwają zapachy, ale także wspomagają poprawny rozkład nieczystości, znacząco poprawiając parametry ściekowe. To przekłada się na rzadsze wybieranie z szamba oraz zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Dodatkowo w przypadku oczyszczalni drenażowych brak aplikacji biopreparatów może obniżyć wydajność pracy instalacji, co w konsekwencji może doprowadzić do zablokowania drenażu i konieczności jego wymiany.

Jak szybko działają bakterie?

Biopreparaty są preparatami biologicznymi, na których efekty musimy trochę poczekać. Nie jest to agresywna chemia, która działa szybko, ale jednocześnie powoduje ostrą reakcję chemiczną. W przypadku aktywatorów opóźnione działanie jest czymś naturalnym i wynika z tego, że w osadniku musi wytworzyć się odpowiednia flora bakteryjna (bakterie namnażają się w zbiorniku).  Dzieje się to zazwyczaj w ciągu około tygodnia od zakończenia aplikacji dawki startowej. Jednak szczepy bakteryjne, aby w pełni się aktywować potrzebują czasu. W celu uzyskania trwałego efektu bakterie należy stosować regularnie w zalecanych przez producenta dawkach. Cykliczne stosowanie biopreparatów pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, zredukować ilość osadu oraz kożucha tłuszczowego kumulującego się w osadniku.

Najlepsze bakterie do szamb i oczyszczalni

W mikrobiologicznej obróbce ścieków najlepsze efekty przynosi stosowanie sypkich preparatów zawierających jednocześnie kompozyty bakteryjne oraz dodatki enzymatyczne. Enzymy, które znajdują się w preparatach bakteryjno-enzymatycznych odgrywają kluczową rolę w początkowej fazie rozkładu zanieczyszczeń. Przede wszystkim przyspieszają procesy biologicznego rozkładu nieczystości, eliminują tłuszcze oraz zapobiegają rozwojowi niepożądanych organizmów. Dzięki zastosowaniu preparatu zawierającego w składzie bakterie oraz enzymy możemy liczyć na jego większą skuteczność działania niż w przypadku stosowania preparatów opartych wyłącznie na bakteriach lub substancjach enzymatycznych.

Stosując aktywatory bakteryjno-enzymatyczne mamy pewność, że preparat:

  • zmniejsza objętość osadów i jest odporny na nagłe przyrosty zanieczyszczeń
  • kompleksowo wspomaga procesy biologicznego rozkładu materii organicznej
  • redukuje zawartość amoniaku (nieprzyjemny zapach)
  • regularnie stosowany zapobiegnie gromadzeniu się osadu dennego
  • zadziała w szerokim zakresie temperatur, zasolenia lub odczynu pH

Preparaty biologiczne są wysoce skuteczne, bardzo wydajne, a także w pełni bezpieczne dla środowiska.  Należy mieć na uwadze, że stosowanie silnych preparatów dezynfekujących, antybiotykoterapii może spowodować znaczne obniżenie jakości oczyszczania.

Systematyczne stosowanie biopreparatów pozwoli na długą i bezawaryjną pracę, bez nieprzyjemnych zapachów przez długi czas.

Sprawdź nasze najnowsze wpisy na blogu