Sposób na czyste oczko wodne bez mętnej i zielonej wody. Skuteczne metody zwalczania glonów, zielenic i sinic. Jaki preparat do oczyszczania oczek i stawów wybrać? Co odpowiada za spadek czystości wody w oczkach wodnych? W artykule omawiamy główne rodzaje glonów występujących w akwenach oraz skutki ich nadmiernego namnażania.
Glony w oczku wodnym - usuwanie zielonej wody i pielęgnacja oczka wodnego
Zbyt duża ilość glonów w oczku lub stawie powoduje narastający problem związany z klarownością wody. Dla właścicieli oczek wodnych mętna i zielona woda w akwenie to przede wszystkim oznaka do działania – rozpoczęcia czyszczenia oczek wodnych. Na końcu artykułu omówimy jak rozpocząć oczyszczanie oczka i który preparat bakteryjny wybrać aby przeciwdziałać rozwojowi glonów i przywrócić czystą wodę w zbiorniku.
Zanim jednak omówimy przyczynę nadmiernego namnożenia się glonów w akwenie, należy zwrócić uwagę na fakt, iż glony występują naturalnie w zbiornikach wodnych. Jeśli jest to odpowiednia ilość oznacza, że woda jest po prostu fizjologicznie „zdrowa”. Przykładem może być niewielka ilość glonów nitkowatych – woda pozostaje wówczas przezroczysta, a obecność tychże glonów jest naturalna (oczywiście, jeśli nie tworzą się ogromne „kłęby” tzw. zielonych „nitek” potocznie nazywane watą wodną).
Dlatego, jeśli mamy do czynienia z obecnością glonów na niewielką skalę, to w oczku wodnym pozwala to zachować odpowiednią równowagę biologiczną i naturalnie dotlenić zbiornik. Dzieje się tak dlatego, że glony stanowią główne ogniwo łańcucha pokarmowego oraz są najważniejszym producentem tlenu w ekosystemach wodnych.
Dla użytkowników prywatnych zbiorników wodnych najistotniejsze oraz najbardziej popularne podgrupy to:
- jednokomórkowe zielenice (Chlorophyta),
- glony nitkowate (zielenice wielokomórkowe, niektóre sinice, grupa Conferva),
- sinice (cyjanobakterie, Cyanophyta).
Zielona woda w oczku – zbyt duża ilość glonów
Gdy jednak spotkamy się ze zbyt dużą ilością glonów w oczku wodnym, wówczas zostaje zachwiana równowaga biologiczna w akwenie – zmienia się wysokość pH i twardość wody, co utrudnia naturalne procesy oczyszczania akwenu. W związku z tym pojawia się proces fermentacji i jest on silniej odczuwalny, gdyż nad oczkiem wodnym zaczyna unosić się nieprzyjemny zapach.
Jeśli mowa o konsekwencjach przesytu akwenu glonami widocznych gołym okiem, to warto również zwrócić uwagę na ilość glonów na powierzchni wody. Jeśli jest ich zbyt dużo, zasłaniają dostęp światła dla roślin głębinowych oraz organizmów wodnych, przez co rośliny mają problem ze wzrostem. Ponadto niektóre substancje wydzielane przez glony – mowa tu na przykład o cyjanobakteriach wytwarzanych przez sinice – mogą wywołać alergie, ponieważ te bakterie są toksyczne dla człowieka. Sinice same w sobie są również bardzo nieestetyczne – ich nadmiar widoczny jest na tafli wody jako oleiste plamy. Każdy działkowicz lub posiadacz oczka wodnego w ogrodzie przy domu jednorodzinnym wie, jak bardzo problemy z glonami potrafią zepsuć wygląd zadbanego akwenu.
Skuteczne bakterie do oczek wodnych - preparat bakteryjny do oczyszczania zbiorników wodnych
Bezpieczne oczyszczanie oczek wodnych nie powinno stanowić większego problemu – do oczka wodnego należy zastosować odpowiedni preparat bakteryjny.
Jeśli w oczku wodnym pojawią się problemy związane ze zbyt dużą ilością glonów – np. zielona woda, trzeba koniecznie zastosować specjalny biopreparat przywracający równowagę w akwenie. Skuteczne szczepy bakterii do oczek wodnych, które pozwalają przywrócić klarowność wody to NeoBac Proklar.
Dzięki temu, że w składzie tego preparatu są bakterie saprofityczne, które odbierają składniki pokarmowe zielenicom (glonom), a także sinicom odzyskujemy równowagę biologiczną w oczku wodnym oraz. Preparat zawierający naturalne szczepy bakterii należy rozsypać po powierzchni oczka wodnego. Jeżeli posiadamy system filtracji, warto zaaplikować NeoBac Proklar do filtra oczka wodnego, co znacznie poprawi proces oczyszczania wody. Regularnie stosowany zapobiega rozwojowi glonów.
Po zastosowaniu Neobac Proklar niechciane glony obumierają, a ich szczątki są rozkładane przez celulazy (enzymy) zawarte w tym biopreparacie. W konsekwencji można pozbyć się problemu zielonej wody w oczku wodnym, a także osadów dennych, które zamulają zbiornik. Do oczyszczania stawu oraz dużych oczek wodnych warto również zastosować pożyteczne bakterie wodne NeoBac Proklar w większym opakowaniu 5-kilogramowym.
Najlepiej aplikować bakterie do oczka wodnego przez cały sezon. Pamiętajmy, że oczko wodne wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, co pozwoli w pełni wyeliminować glony, a także zahamować wzrost nowych mikroorganizmów.