Przydomowa oczyszczalnia z drenażem to ekologiczne i bardzo wygodne rozwiązanie dla właścicieli domków jednorodzinnych oraz działek. W prawidłowo funkcjonującej oczyszczalni ściek poddawany jest wstępnemu oczyszczeniu i trafia do drenażu w postaci prawie czystej wody, następnie przepływa przez drenaż i trafia do gleby. Zdarza się jednak, że stworzy się zator w drenażu. Jest to spory problem, ponieważ zapchany drenaż powoduje duży dyskomfort podczas korzystania z oczyszczalni. Jak rozpoznać, że oczyszczalnia nie działa poprawnie? Jakie są przyczyny powstawania blokad w drenażu? I jak sobie z tym poradzić?
Objawy niepoprawnego działania systemu rozsączającego
Bardzo często, najczęściej w wyniku złej eksploatacji oczyszczalni dochodzi do zablokowania drenażu czy studni chłonnej. Do najczęstszych symptomów zaliczamy:
- cofanie się ścieku do głównego zbiornika w oczyszczalni
- nieprzyjemny zapach
- w studzience rozdzielczej lub kominkach zalega woda
- drenaż jest zamulony, a warstwa odbierająca mokra
Bywa, że jest to znak, iż drenaż trzeba wymienić. Jednak wiąże się to z ogromnymi kosztami oraz rozkopywaniem ogrodu. Jak odblokować zapchany drenaż tak, aby nie trzeba było płacić dużej ilości pieniędzy i nie niszczyć ogrodu?
Sposoby na zator w drenażu
Zanim czegokolwiek się pozbędziemy i wymienimy na nowy model, warto rozpatrzyć naprawę. Co zatem rozumieć poprzez „naprawę” zapchanego drenażu? Istnieją specjalne biopreparaty na zator w drenażu, które z łatwością go rozpuszczą i przywrócą oczyszczalnię do poprawnego funkcjonowania. Najlepszy udrażniacz drenażu to obecnie Neobac Unblocker. Poradzi sobie z każdym zablokowanym drenażem i studnią chłonną. Testowany od lat przez klientów, zbiera same pozytywne opinie. Warto zapamiętać tę nazwę i zaopatrzyć się w ten udrażniacz, zanim jeszcze dojdzie do zatoru w drenażu. No właśnie – a jak dochodzi do zatoru w drenażu? Często dzieje się tak, że zalegające osady oraz tłuszcz, które nie zostały upłynnione w komorach oczyszczalni zaczynają zatykać otwory nitek drenażowych. Żeby zapobiegać zapchaniu drenażu trzeba przede wszystkim stosować na co dzień aktywator do oczyszczalni, który ma w składzie odpowiednie bakterie i enzymy rozpuszczające osady organiczne oraz tłuszcz. Świetnie sprawdza się w tym biopreparat Neobac – są to bardzo popularne bakterie do szamba i oczyszczalni, które działają kompleksowo – na zapachy oraz osad w zbiorniku. Formuła proszku pozwala łatwo dostosować dawkowanie tego aktywatora. W zależności od intensywności problemów w oczyszczalni – istnieje możliwość, aby zwiększyć dawkę sypiąc dwie miarki preparatu, zamiast jednej. W ten sposób bez trudu można się pozbyć brzydkiego zapachu ścieków lub mułu w zbiorniku.
Jak prawidłowo wyczyścić i udrożnić zablokowany drenaż?
Jeśli jednak dojdzie już do zatoru w drenażu, to nie należy panikować. Trzeba spróbować uratować sytuację wykonując kilka czynności:
- Mechaniczne czyszczenie drenażu – najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej przepłukać drenaż pod ciśnieniem, aby pozbyć się osadów przylegających do ścianek drenażu.
- Osuszenie drenażu – czyli odpompowanie zalegającej wody w miarę możliwości (można też zabezpieczyć drenaż przed dostawaniem się świeżego ścieku).
- Zastosowanie biopreparatu na zator w drenażu, który udrożni instalację rozpuszczając zalegający muł w drenażu. Obecnie hitem sprzedaży w tej kategorii jest Neobac Udrażniacz Drenaży i Studni Chłonnych. Jest to biopreparat w formie proszku, z którego robi się roztwór (aż 100 litrów z jednego opakowania) i wlewa się go do studzienki rozprowadzającej, aby dostał się do drenażu.
Jak zapobiegać zatorom w drenażu?
Gdy zator w drenażu został zlikwidowany, należy wdrożyć odpowiednie kroki zabezpieczające, czyli procedurę zapobiegania zatorom w drenażu. Działania prewencyjne to bardzo ważna sprawa. Trzeba pamiętać, aby regularnie stosować odpowiednie bakterie do oczyszczalni, bo to właśnie w zbiorniku oczyszczalni – gdzie zostaje nierozpuszczony osad i muł, zaczyna się proces tworzenia zatorów. Na tym jednak nie koniec. Kolejna ważna sprawa to oczyszczanie drenażu raz w roku – zapobiegawczo. Do tego idealnie nadaje się biopreparat na zatory w drenażu – Neobac Unblocker. Ten udrażniacz świetnie radzi sobie z zatorami, które zapychają cały drenaż, ale można go również używać prewencyjnie – doskonale rozpuści wszelkie zalegające osady.