Wielu użytkowników przydomowych oczyszczalni ścieków lub szamb zastanawia się, czy warto co jakiś czas zmienić biopreparat, którego na co dzień używają. Jednak zaraz obok tego pytania pojawia się kolejne – czy w ogóle można zmienić aktywator do szamba? Nie można bowiem „dosypać sobie” nowych bakterii do zbiornika, w którym jest już zaszczepiona inna mikroflora. Zatem poznajmy przyczyny, dla których ludzie rozważają zmianę bakterii do szamba oraz kiedy najlepiej to zrobić?

Jakie są przyczyny zmiany bakterii do szamba?

Nie raz zdarza się, że dany biopreparat jest aktualnie niedostępny u sprzedawcy, a my pilnie potrzebujemy dostawy, aby uzupełnić kolejną dawkę bakterii w szambie. Wtedy decydujemy się wziąć cokolwiek innego, aby nie doprowadzić do sytuacji, że braknie nam aktywatora do szamba i zbiornik zamuli się oraz zacznie z niego nieprzyjemnie pachnieć. Zazwyczaj jednak przyczyna jest inna – ludzie zaczynają szukać nowych biopreparatów dlatego, że ten używany aktualnie nie sprawdza się. Może tak się dziać w przypadku, gdy w domu pojawiła się większa ilość mieszkańców i przybyło ścieków lub gdy jakość ścieku uległa zmianie (np. częstsze pranie, zmywanie środkami posiadającymi chemię w składzie lub używanie większej ilości tzw. „agresywnej chemii” typu żel do toalety z chlorem lub udrażniacz do rur „Kret”). Możliwe jest również, że biopreparat, który aktualnie używamy, zbyt rzadko dawkujemy.

Jaki najlepszy biopreparat wybrać?

Jednym z najczęściej wybieranych biopreparatów jest Neobac dawkowany raz w tygodniu. Są to bakterie do szamba w proszku. Została w nich zastosowana technologia powolnego uwalniania się substancji (Encapsulated Bacteria), dzięki czemu aktywator Neobac pozwala mikroflorze bakteryjnej w szambie wciąż się namnażać i mamy pewność, że w zbiorniku nie braknie bakterii rozkładających osad organiczny. Wsypując raz w tygodniu miarkę aktywatora do szamba Neobac zapewniamy też sobie upłynnienie wszelkich nieczystości znajdujących się w szambie – w tym rozpuszczenie tłuszczów i celulozy (czyli papieru toaletowego). Jeśli posiadamy system napowietrzania w swoim zbiorniku na ścieki również możemy zastosować biopreparaty z linii Neobac. Specjalne bakterie, które działają w środowisku tlenowym znajdują się w Neobac Bio-Station. Dzięki temu biopreparatowi można pozbyć się brzydkich zapachów z oczyszczalni oraz osadu zalegającego na dnie zbiornika. Aby prawidłowo zaszczepić bakterie do oczyszczalni tlenowej, trzeba najpierw użyć startera NeoBac Bio-Station START BOOSTER, który jest pożywką dla bakterii i pobudza ich namnażanie. Następnie należy zaaplikować aktywator Neobac Bio-Station, którego formuła powolnego uwalniania bakterii będzie utrzymywać odpowiednią mikroflorę w zbiorniku przez cały czas. Preparat ten dawkuje się raz w miesiącu, ale można aplikować go częściej – zwłaszcza, jeśli ścieki są mocno obciążone tłuszczem, ponieważ enzymy lipolityczne zawarte w tym biopreparacie doskonale radzą sobie z rozkładaniem tłuszczów.

Kiedy najlepiej zmienić bakterie do szamba?

Jak już zostało wspomniane na początku artykułu – nie można „dosypać” sobie bakterii do szamba, gdy zbiornik jest napełniony ściekiem, w którym zaszczepiona jest mikroflora z innego preparatu. Żeby uniknąć reakcji aktywatorów między sobą, najlepiej zmienić aktywator do szamba po opróżnieniu zbiornika. Gdy szambo będzie napełniać się nowym ściekiem zdecydowanie łatwiej zaszczepić nową mikroflorę bakteryjną, dzięki czemu praca biopreparatu nie będzie zakłócona, a upłynnianie nieczystości przebiegnie sprawnie i bez problemów.